Ono se řekne kresba uhlem. Ale kterým? Nahlédněte do mé uhelné kuchyně. Popsané fotky mých oblíbených značek a ne vždy běžných pomůcek k tvorbě uhlem.

Každé dítě, student, malíř, kreslíř může mít někde hromádku přírodních uhlíků. Není to nejčistší médium a tak děti s nimi umí skvěle naštvat rodiče 😀. Uhlíkem lze skicovat, tvořit notany a dokonce i velkoformátové finální obrazy krajin a portrétů. Pro univerzální použití je dobré mít více značek a hlavně různých průměrů. Já používám značky, které vidíte na fotce. Preferuji převážně větší průměry.

Při tvorbě samotné již značky úplně neřeším, všechny jsou dostatečně kvalitní. Mám je tedy většinou na jedné hromádce a řeším hlavně tvar a velikost špalíku. To je to co hledám a určuje mi stopu na papíře.

Pokud tvořím portréty a mini notany, tak sáhnu také po uhlu ve dřevě. Používám 4 druhy, které se dál dělí dle tvrdosti. Můžete vidět na fotce Derwent, Conte a Paris (Pierre noire+Fusain) a Koh-i-noor. Ze 70% sáhnu vždy po Derwent.

Přírodním uhlem nelze vždy dosáhnout hutnou sytou černou a tady si lze pomoci buď umělými uhly nebo černými pastely. Já používám černý suchý pastel například od Mungyo. Pokud uhlem tvořím na tónovaný papír, tak světlo kreslím pomocí bílého pastelu, rovněž např. od Mungyo. Do uhlových kreseb nikdy nepoužívám škálu hotových šedých tónů, které vidíte na fotce v sadě od Mungyo.

Do kresby uhlem často zasahuji podpůrnými pomůckami. Někdy více někdy méně. Záleží na předloze, která si sama řekne o množství zásahu například mašlovačky 😀.

Zde můžete zhlédnout hyperlaps video, kde používám většinu zmíněných uhlíků a pomůcek.
Vybrané obrazy uhlem jsou k dispozici ke koupi.